خانه تکانی هایی به سبک پاییز

از خنکی همین چند روز اخیر هم می شود فهمید که دیگر وقت بستن در و پنجره هاست. دیگه باید آب کولرها رو خالی کرد، تسمه موتورشو درآورد و با پوشوندن جداره هاش از ورود هوای سرد به داخل خونه جلوگیری کرد. یه سری خوشحال از تموم شدن گرما و عده ای غمگین از شروع سرما! اما در هر حال چه بخوایم و چه نخوایم، چه خوشمون بیاد و چه خوشمون نیاد این گردش فصول تا ما هستیم با ما هست. پس چه بهتر که ما برای روبرو شدن با اونها آماده باشیم.
اول از همه اینکه از خونه تکونی و تمیز کردن خونه لذت ببریم. نو شدن خونه به بهای زهر شدن لحظات همسر و بچه هامون اصلا نمی ارزه. به هر حال خونه تکونی هم جزیی از زندگیه! اگه برخوردمون با هم خونه ها و خانوادمون در طول این مرحله خوب باشه خاطرات خوش برای همه ما رقم می خوره و شاید حتی در آینده بچه هامونم با همین خاطره خوش زندگی های شیرین تری داشته باشن. من تو جمع های اقوام و دوستان اغلب شنیدم که اسم خونه تکونی که میاد تن و بدنشون میلرزه. حتی خودم هم خاطرم هست که روزهای خونه تکونی روزهایی بود که وقتی از مدرسه برمی گشتیم ناهار نیمرو داشتیم و یک شام مختصر. یکی دو روز این روال ادامه داشت و بعد از این مدت تازه دست درد و بدن درد مادر و خستگی روحی پدر یه هفته ای تو خونه حس می شد. خوش ترین خاطره من از خونه تکونی بازی کردن لای لحاف تشکهایی بود که روی هم چیده میشدن و از قدّ من بالاتر می رفتن. برای اینکه بدونین چند نفر از خونه تکونی به لحاظ روانی متنفرن کافیه که سرچ کوچیک تو گوگل با همین واژه “خونه تکونی” بکنین تا کلی کلمات و جملات تلخ طنزگونه رو شاهد باشین!
بهتره که به جای خونه تکونی های ضربتی و یک دفعه ای و کوتاه مدت کارهامونو تقسیم کنیم، تو طول یه هفته یا حتی بیشتر انجام بدیم و برنامه های کاریمون تداخل هم نداشته باشه. مثلا اگه قراره آشپزخونه تمیز شه دلیلی نداره همزمان ملحفه تشک ها هم در بیاد و اونا رو بدیم لحاف دوز تا حلاجیشون کنه و باز هم همزمان برای تمیز کردن زیر میز تلویزیون و دیوار پشتش اونا رو هم جابجا کنیم. اون موقع نه آشپزخونه داریم که غذای درستی بخوریم، نه جای خواب مناسب و نه حتی تلویزیون که برای استراحت چند دقیقه ای رو جلوش لم بدیم!
در عوامل نظافت و پاکیزگی آب مهمترین عنصره. فراموش نکنیم که آب هست ولی کم است! خواهش می کنم، تقاضا می کنم. التماستون می کنم که قدر آب رو بدونیم! به خدا همین چند سال آینده هم مشکل پیدا خواهیم کرد! یادمون هم باشه که تمیزی فقط با آب انجام نمیشه و همیشه برای شستشو از اول نباید از آب استفاده کرد. اگه یه پادری خاک گرفته آب بخوره گل میشه. ولی اگه همون پادری اول تکونده بشه و بعد شسته بشه مقدار آب بسیار کمتری برای تمیز شدنش لازمه!
نکته بعدی اینکه وقتی شروع می کنیم به خونه تکونی به اشیا، لباس ها و وسایلی بر می خوریم که در طی مدتی ازشون خبری نداشتیم. اگه فکر میکنیم قابل استفاده نیستن لازم نیست با زباله ها مخلوط بشن. حتما کسانی هستن که بهشون احتیاج داشته باشن. ساده ترین کار اینه که کنار وسایل دیگه به بیرون درب حیاط منتقلشون کنیم.
فراموش نکنیم که حتی برخی از پنجره های دو جداره هم منافذ ریزی دارن که علاوه بر ورود گرد و خاک سبب ورود هوای سرد به خونه هم میشن. با یه چسب پهن کاغذی ساده از بیرون میشه این منافذ رو پوشوند. اگر هم از درزگیرهای جدید استفاده می کنید که عالیه. حسابی پشت پنجره ها و پرده ها تمیز میمونن تا عید با یه دستمال نیمه مرطوب از پس نظافت پشت پنجره ها بر بیایید. به علاوه درز دور درب ورودی و یا زیر در همیشه آلوده ترین و پر گرد و خاک ترین منطقه است. اونجا رو هم یادمون نره!
راستی تا یادم نرفته، لطفا لباس های دیگران رو بدون اطلاع خودشون منهدم نکنید حتی بچه ها! اگه خودوشون در جریان باشن بهتر از اینه که یه روز دنبالش بگردن و شما بگید که چند وقت پیش متلاشی شده!
بستن دریچه های کولر هم یادتون نره. هم باعث ورود گرد و خاک میشن هم سرما. اگر بتونین خود کولر رو با نایلون بپوشونین که چه بهتر.
این وسط یه بازاریابی هم بکنیم! از محصولات پاییزه ما دیدن کنید. یا اگه نمیخواید وسایل نو بخرید با واحد فروش تماس بگیرید تا برای تغییر رنگ و تم محصولاتی که از ما خریدید راهنماییتون کنن.